Anasayfa / GENEL / 10 Adımda Mayıs Ayı

10 Adımda Mayıs Ayı

Soğuk günler etkisini iyiden iyiye yitirmeye başladı. Havaların ısındığı, çiçeklerin açtığı, insanların yüzünün gülmeye kendine gelmeye başladığı aydır Mayıs ayı. Çekirdeğini kapan parklara, bahçelere, sahil kıyılarına dökülmeye başlar.

Miladi takvime göre 5. ay olan ve tam 31 gün ve 744 saatten oluşan Mayıs ayının adı, Roma bereket Tanrıçası Bona Dea ile birlikte tanımlanan, Yunan Tanrıçası “Maia’nın ayı” anlamında Latince maius mensis’ten gelmektedir.

Maia’nın ayı gelince akla gelen ilk 10 olayı derledik bizde sizler için, buyrun.

İşçi ve Emekçilerin Bayramı 1 Mayıs

1 Mayıs 1886’da 8 saatlik iş günü için 350 bin işçi greve çıktı. Mücadele eden işçilere önderlik yapan Albert PERSONS, Adolph FISCHER, George ENGEL ve August SPIES adında 4 işçi idam edildi. İşçilere özür dileme şartıyla affedileceklerinin söylenmesi üzerine Albert PERSONS isimli işçi, mahkeme heyetinin karşısında şu sözleri söyledi:

Bütün dünya biliyor suçsuz olduğumu. Eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım.

ABD’de yaşanan bu olaylar uluslararası işçi örgütlerini harekete geçirdi. II. Enternasyonal 1889’da Paris’te düzenlediği kongrede, Amerikan işçilerinin mücadelesini desteklemek amacıyla dünya çapında gösteriler düzenledi.
1890’dan başlamak üzere 1 Mayıs’ı da, “Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kabul etti.

Ülkemizde zaman zaman kanlı kutlamalara tanıklık edilmişse de 1 Mayıs, 2009 yılından itibaren resmi tatil olarak kabul görmektedir.

Anneler Günü 

Anneler günü geleneği farklı geleneklerde çeşitli kutlamalar yapılarak günümüzde ki formuna kavuşmuş özel bir gündür.

Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar.  Antik Romalılar da benzer şekilde ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. ABD’de ise Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü zamanla Amerika çapında genişledi.

Dünya üzerinde farklı günlerde kutlanan Anneler günü yaygın olarak Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

16 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile çıktığı 3 günlük yolculuğu 19 Mayıs günü Samsun’a ayak basarak tamamlayan Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı burada başlattı.

Önceleri “Atatürk Günü” olarak anılan 19 Mayıs tüm gençliğe mal edilebilmesi için “Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almış ve her sene farklı törenler ile kutlanmaktadır.

Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının İdam Edilmesi

12 Nisan 1971’de çıktığı ilk duruşmada hâkim kimlik tespiti için “Ne iş yaparsın?” deyince Deniz “Devrimciyim” diye cevaplamıştı. Henüz 20’lerindeyken öğrencilerin, köylünün, işçinin sesiydi.

Dönemin siyasi savaşları arasında kendi bildiğini okudu. Görüşlerini, düşüncelerini sonuna kadar savundu ama hâkim kararı vermişti bir kere;

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Mahkememiz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın tamamını; bir kısmını tağyir, tebdil veya ilgaya cebren teşebbüs suçunu işlediğinizi sabit gördü. Türk Ceza Kununun 146/1 maddesi uyarınca ölüm cezası ile tecziyenize karar verdi. Hüküm bir hafta içinde kabulu temizdir, tutukluluğunuz devam edecektir. americangolfsurvey.co.uk

Eyfel Kulesi Ziyarete Açıldı

Fransa’nın sembolü haline gelen ve Paris’de bulunan Eyfel Kulesi 6 Mayıs 1889’da ziyarete açıldı.

1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilen Eyfel Kulesi ismini inşaasını gerçekleştiren firmadan alır.

Coca-Cola Bulundu

8 Mayıs 1886’da Atlantalı kimyacı ve eczacı olan John S. Pemberton dünyanın en ünlü içeceği haline gelecek Coca-Cola’yı Georgia’da icat etti.

Yaşar Kemal’e Fransız Devlet Nişanı Verildi

Légion d’honneur, Napoléon Bonaparte’ın Birinci Konsül iken 19 Mayıs 1802 tarihinde imzaladığı bir kanun ile oluşturulmuş Fransız nişanıdır. 1804 yılınin mayısında Fransa İmparatoru olan Napoléon Bonaparte, Haziran ayından itibaren kişileri bu nişanla ödüllendirmeye başlamıştır. Légion d’honneur Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanıdır.

9 Mayıs 1984’de Yaşar Kemal bu nişanı almıştır.

Galatasaray UEFA Kupasını Kazandı

Tarih: 17 Mayıs 2000

Yer:  Danimarka’nın başkenti Kopenhag’taki Parken Stadyumu

Rakip: Arsenal

Galatasaray 1000 yılda 1 denk gelen milenyum senesinde, 2000’de müthiş bir başarıya imza atmış ve UEFA kupasında finallere kadar yükselmeyi başarmıştı. Bu bile tarihi bir başarıyken final maçında rakip dönemin en baba takımlarından Arsenal’di. Normal süresi 0-0 biten maç, uzatmalarda da gol olmayınca penaltılara gitti.

Penaltılar’da ıska geçmeyen Galatasaray, Arsenal’i 4-1 yenerek kupanın sahibi oldu! Türk futbol tarihinin en büyük başarısına imza attı.

27 Mayıs Darbesi

27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşen ilk askeri darbedir. Dönemin cumhurbaşkanı ve hükümet üyeleri tutuklanmış, bir çok hükümet üyesi, üst rütbeli asker emekliye ayrılmış, üniversitelerdeki bir çok öğretim görevlisi görevlerinden alınmış ve bir çok hakim ve yargıç görevden alınılarak, yargı da kontrol altına alınmıştır.

Darbeyi planlayan ve icra eden 37 düşük rütbeli subay ve Emekli Orgeneral, Cemal Gürsel’in oluşturduğu Millî Birlik Komitesi ülke yönetimini üstlendi.

Sevgili vatandaşlar! Dün gece yarısından itibaren, bütün Türkiye’de, deniz-hava-kara Türk Silahlı Kuvvetleri, el ele vererek, memleketin idaresini ele almıştır. Bu hareket, Silahlı Kuvvetlerimiz’in müşterek işbirliği sayesinde, kansız başarılmıştır! Sevgili vatandaşlarımızın sükûn içinde bulunmalarını ve resmi sıfatı ne olursa olsun hiç kimsenin sokağa çıkmamalarını rica ederiz.

—  Darbe sabahı radyodan okunan ilk bildiri. Okuyan: Kur. Alb. Alparslan Türkeş

İlk Akademi Ödülleri Sahibini Buldu

Akademi Ödülleri, bilinen adıyla Oscar, dünyada en bilinen film ödülüdür. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından 1929’da Los Angeles’da verilmeye başlandı.

Oscar ödül heykelciğini Metro Goldwyn Mayer’in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. Cedric Gibbons, o anda beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil eder. George Stanley heykeli son haline getirdi. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplıdır.

Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamazlar ancak ödülden kurtulmak istiyorlarsa Akademi’ye 1 dolar karşılığında satabilirler.

Akademi Ödül töreni 16 Mayıs 1929’da Kaliforniya’da gerçekleştirildi. 270 kişinin katıldığı tören radyo ve televizyonda gösterilmeyen tek Akademi Ödülleri törenidir.

BONUS! Kelime anlamı “aydınlanmış olanlar” olan; amacı tek din ve tek devlete dayalı istedikleri tek dünyayı kurmak olan İllüminati 1 Mayıs 1776’da kuruldu.

Gördüğünüz üzere mayıs ayı her anlamda böyle dolu dolu bir ay.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir