Anasayfa / DENEME / Anne

Anne

Bu yazıyı yazmak biraz zor aslında. Bizi dokuz ay karnında taşıyan, dünyanın en büyük acısına dayanıp doğuran, emziren, hastalanınca baş ucumuzdan ayrılmayan, bizim ilk öğretmenimiz olan annelerimizi bir iki satır cümleyle nasıl anlatabilirim ki. Kelimelerin anlatmaya yetmeyeceği belki de tek kutsal varlıktır anneler.

Onlar; merhametin, şefkatin, güvenin, fedakarlığın, sadakatin, sevginin ve iyiliğin birleştiği tek varlıktır. Hayatın getirdiği tüm zorluklar karşısında saçını süpürge eden annelerdir. Çile içinde yaşamayı dert edinmeden sabreden yine annelerdir. Yuvayı kuran, aileyi aile yapan annelerdir.

Aynı özellikler hayvanlar alemindeki anneler için de söylenebilir. Bir anne filin yavrusunu korumak için ne kadar çok mücadele ettiğini ve diğer vahşi hayvanlardan nasıl koruduğunu belgesellerden hepimiz görmüşüzdür. Diğer yandan bir anne kartalın yavrularını beslemek için kendi avladığı ve ağzında adeta bir tür mama haline getirdiği avını yavrularına nasıl da eşit bir şekilde dağıttığını ya da bir anne penguenin yavrusunu soğuktan korumak ve besin toplamaya giden babayı aylarca – 40 ile – 50 derece sıcaklıkta beklediğini ve bu zorlu süreçte yavrusunu kendi vücut sıcaklığı ile ısıtmaya çalıştığını mutlaka izleyenler olmuştur. 

Anne olmak bir canlının türüne, cinsine ya da sınıfına bakmaz. Annelik makamı kutsal bir makamdır. Ve şüphesiz ki dünyanın en üstün makamıdır. İşte bu yüzden belki de Hz. Muhammed: “Cennet annelerin ayakları altındadır.” demiştir. Bu sözde İslam peygamberi, annelerin bastığı yerin cennete dönüştüğünü söylemektedir bir diğer ifadeyle. Eğer bir anne yavrularının yanındaysa orası onlar için cennettir demek istemiştir belki de . Evet, anneniz yanınızdaysa siz cennettesinizdir. Bu yüzden mutlu olabilirsiniz. 

Bugün anneler günüymüş. Yılda bir defa kutlanıyor. Bu çok manasız aslında. Bir güne sığdırmaya çalıştığımız diğer önemli olaylar gibi.

Bir annenin anneler günü ilk çocuğu doğurduğu günden başlar ve sonsuza dek devam eder. Yani böyle olmalı diye düşünüyorum. Bu yüzden annelerimizin değerini yılda bir defa değil tüm zaman dilimlerinde anlamalıyız. Onlar bizim baş tacımızdır. Annenizi döven bir babanız varsa ona karşı gelin. Üzmesin hiç kimse annenizi. 

Yazının başında anneleri anlatmaya kelime haznemin yetmeyeceğini söylemiştim. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı en anlamlı yer burası. Ama Neşet Ertaş üstadın bir sözü var ki belki de anneleri en güzel anlatan sözdür. Bu sözde

“Kadınlar insandır biz insanoğlu.” der üstat. 

Yaratıcı olan doğuran kadındır. Onlar insandır biz ise insanoğlu. 

Tüm annelerin ellerinden öpüyorum. İyi ki varsınız. 

Sevgiler Cigerxwin Tekin

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir