Anasayfa / DENEME / Google Bey Bir Sorum Olacaktı!

Google Bey Bir Sorum Olacaktı!

Google artık reşit bir birey olduğuna göre O’na istediğimiz her soruyu sorabilir miyiz?

Hatırlıyorum da biz küçükken merakımızı annemize ya da babamıza sorarak giderirdik. Bizim google’ımız onlardı. Okula başlayıp yeni kaynaklar edindiğimiz dönemlerde ise ansiklopedi setleri ile tanıştık. Bilmediğimiz bir çok şeyi oradan öğrendik. Öğrendiğimiz birçok şeyi sokağa çıktığımız zaman arkadaşlarımız ile paylaştık ve onların meraklarını da giderdik.

Bilgisayarlar ile aram iyi olduğu için o dönem konu bilgisayar olduğunda herkes gelip bana sorardı. Seni küçük google! Şimdi ise gidip google’a soruyorlar. Sorun bakalım.

Şimdi ki gençler bu yönden çok daha şanslı. Bir kere kaynak çok fazla, hatta sınırsız. Anne ve babalar ise bu yönde biraz daha rahatladılar. Çocuklar artık hemen hemen bütün sorularını gidip google’a soruyorlar. Aynı zamanda biz de..

27 Eylül’de Google 18 yaşına bastı. Tam 18 sene. Peki Google artık reşit bir birey olduğuna göre ona istediğimiz her şeyi sorabilir miyiz? Sorduğumuz her sorunun karşılığını google’da yahut google aracılığı ile bulabilir miyiz? Yenilerin tabiri ile herşeyi “googlayabilir miyiz?”

Çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuklar neden ağlar? Bebeğim gece neden uyanıyor? Bebeğimin ateşini nasıl düşürebilirim? Anne okul nedir? Neden okula gidiyorlar? Ödev nasıl yapılır? Okulun bahçesinde gördüğüm kız kim? Beşiktaş’ın maçı saat kaçta? Makyaj nasıl yapılır? Bu senenin modası nedir? İş başvurusunda bulunacağım firma hakkındaki yorumlar? Yaratıcı gerçekten var mı? Ateistler kaç kişi? Sevgililer günü için hediye ne alınır? Yaşamak mı zor yoksa Çince mi? Sence uzaylılar gerçekten var mı google?

Daha ne sorular ne sorular.. Google, günümüzde bilgiye ulaşmak için en sık kullanılan yol. Buna sanırım itiraz etmek olmaz.

Google da eksik olmasın bizi hiçbir zaman yanıtsız bırakmıyor. Sorumuzun cevabını bulamazsa bile başka öneriler ile geliyor; bizi asla boş göndermiyor. Farkında mıyız bilmiyorum ama google direkt olarak bize sunduğu cevaplar ile düşüncelerimizi etkiliyor. Eskiden en fazla iki farklı yayınevinin ansiklopedisi olurdu, şimdi ise her kullanıcıya özel ayrı sonuçlar ve yönlendirmeler söz konusu.

Ama bence hayır! Google ne kadar büyümüş de olsa; herkese her şey sorulmaz. Kişiye özel cevaplar değil, kişiye özgü sorular olur benim tercihim.

Çay içer misiniz Google Bey?

**İçemedi.**

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir