Anasayfa / GENEL / Hapishane Filmleri Neden İlgi Görür ?

Hapishane Filmleri Neden İlgi Görür ?

    Hapishane filmlerini neden herkes sever ? Ya da ilgi duyar ?
  Her zaman oldukça ilgi çekmiş,tüm zamanların en iyi filmlerinden olmuşlardır.
Uzun zamandır gözlemlediğim bu durumu hemen yazıya dökeyim dedim.Hadi başlayalım.
   Öncelikle hapishane filmleri benim için bir numaralı filmlerdir.Nedense çok severim.Ve nedendir ki herkes de ilgi duyar seyretmek ister.Hapishane temalı birçok film yapıldı şimdiye kadar.Bazıları gerçek hayattan beyaz perdeye, bazıları ise romanlardan beyaz perdeye uyarlandı.Ve çoğu da ilgi duydu.
      Herkesin kendi tarzına göre sinema kategorileri vardır.Savaş filmleri de aynı hapishane filmleri gibi ilgi çeker.Nedeni ise yüksek bütçeli filmler olmalarından da kaynaklanmaktadır.Er Ryan,Esaretin Bedeli,Yeşil Yol gibi.Herkesin bir tarzı olduğunu söylemiştik.Bazısı komedi filmleri seyreder ve korku filmlerinden haz almaz.Savaş filmleri ve mafya filmlerini sevenlerde romantik komedi konulu filmlerden hoşlanmaz.Ama hapishane filmleri tüm bu kategorilerden hoşlananlardan beslenir.Aslında nedeni çok açık.
      İnsanlar her zaman bilmedikleri ve merak ettikleri şeyleri görmek araştırmak ister.Ve hapishane de bunlardan birisidir.Hapishane yaşamı,insanları ve hikayeleri her zaman insanların içinde merak uyandırır.Hapishane hayatı insanları merak içinde bırakır.
Aslında ben hapishane filmlerini 2’ye ayırıyorum:
  1- İdamı bekleyen mahkumun son anları,kaçış hikayeleri
  2-İsyan haraketleri,çeteleşme,dövüş turnuvaları,uyuşturucu ticareti ve mafya hesaplaşmaları
Tabi bu iki maddeyide aynı filmlerde de görmek mümkündür.Saydığım bütün konular her zaman ilgi duyulan konulardır.
         Yaşanmış hikayelerden  beyaz perdeye uyarlanan filmler her zaman ilgi çekmiştir. İnternetten ya da belgesellerden seyrettiğiniz,araştırdığınız kişilerin hayatlarını seyretmek her zaman keyif vermiştir.Yönetmenler de bunların bilincinde olduğundan son zamanlarda yani 2000 yılından sonra çekilen hapishane filmlerinin arttığını görüyoruz.Ama günümüzde çekilen hapishane filmlerinin konuları yani teması hep şiddettir.Masum bir insanın içeri girmesi ve hayatta kalmak adına verdiği savaş işlenir.Ama 2000 öncesine genel olarak baktığımızda bu tarz filmleri pek görmeyiz.Genellikle romanlardan ve gerçek kişilerin hayatlarının beyaz perdeye uyarlanmasını görürüz.
    Dizi sektöründe de hapishane dizileri zirveye oynamıştır.En bariz örneği Prison Break ve Oz’dur.Yukarıda bahsettiğim konu aslında bu iki dizi için geçerli diyebiliriz. Prison Break bir kaçış hikayesidir. Oz ise hapishane içindeki olayları anlatan dizidir. Oz dizisinde hapishane hayatının ne kadar zor ve acımasız olduğunu görürüz. Prison Break’te bu konular pek fazla işlenmemiştir.
    Hapishane filmlerinin,dizilerinin bu kadar ilgi çekmesi, çoğu insanın ilgi duymasının nedeni içerideki yaşamın merak edilmesi,zorlukları,yaşam koşullarıdır diyebiliriz.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Anne

Bu yazıyı yazmak biraz zor aslında. Bizi dokuz ay karnında taşıyan, dünyanın en büyük acısına …

Bir yorum

  1. Gereksiz Bir İnsan

    Çünkü ülkemizde hapishane hayatını merak eden çok insan var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir