Anasayfa / GENEL / Jerry Maguire – Yeni Bir Başlangıç [Film]

Jerry Maguire – Yeni Bir Başlangıç [Film]

Yeni bir başlangıç ya da orijinal adı Jerry Maguire 1996 yapımı başrolünde Tom Cruise’u gördüğümüz bir Cameron Crowe filmi.

Şunu söylemeliyim ki bu film için boş vakit yaratmalı mı sorusuna gönül rahatlığıyla evet diyemeyebilirim. Ancak boş vaktiniz var ve hangi filmi izlemeliyim diyorsanız eğer; kaçırmayın. 2 saat sonunda sizi içinizde bulunduğunuz boş bulunmuş, can sıkıntısı duygusundan kurtaracağından şüpheniz olmasın.

Jerry Maguire (Tom Cruise) Uluslararası Spor İdaresi’nin en önemli menejerlerinden biridir ve farklı spor dallarında birbirinden popüler sporcular ile çalışmaktadır. Pazarlama sektörünün gerektirdiği gibi tamamen çıkar dolu yaklaşımlar ile işine devam ederken; yaralanan bir sporcusunun oğlu aklını başına getirir. İnsanlara olan yaklaşımlarını gözden geçiren Maguire 25 sayfa süren ve şirketin geleceği için öneriler getiren bir görev bildirgesi hazırlar.

Gecenin bir yarısı fotokopiciye gider tam 110 kopya bastırır, adını “Düşündüğümüz ama Söylemeyediklerimiz : İşimizin Geleceği” koyduğu bildirisini. Bildirinin özeti ise; daha az müşteri, daha fazla para ve daha fazla ilgi.

Kalp boşsa beynin bir anlamı yoktur.

Tahmin ettiğiniz üzre bu bildiri işinin sonu olur ve Jerry için hikayenin düşüş kısmı başlamıştır. İşten çıkarken sadaket üzerine bir konuşma yapar, sadakat sahibi olduğunu düşündüğü akvaryumda ki balığı alır ve onunla birlikte gelmeyi göze alan Dorothy ile birlikte yeni bir maceraya çıkar.

Seni seviyorum. Beni tamamlıyorsun.

Bildiriyi çok samimi bulan ve buna inanarak Jerry ile giden Dorothy ile birlikte kendi şirketlerini kurarlar ve sıfırdan başlarlar. Pardon 1’den! Ellerinde sadece tek bir müşterileri kalmıştır. Tek bir dost.

Böylesine bir film sadece iş hayatındaki insan ilişkilerini kurulmuş olamazdı elbette. Yalnız kalamayan ve başarısızlığı kabullenemeyen Jerry’nin aşk hayatında da işler kötü gitmektedir. Nişanlısından ayrılır. Dorothy ise kocasını kaybetmiş, çocuğu ile birlikte duygusal anlamda zor bir hayat yaşamaktadır. İkilinin yolları iş hayatı dışında da kesişecektir.

Filmin devamını ve sonunu tabi ki anlatmayacağım zira merak etmelisiniz. Merak ettiğiniz için de oturup filmi izlemelisiniz. Şunu söylemeden geçmeyeyim, filmin künyesinde yazan “kategori: dram” ifadesine aldanmayın.

Film bittiği zaman içinizde hoş bir etki bırakacak, gidip sizi tamamlayan sevdiklerinizle sevginizi paylaşacaksınız. Ertesi gün işinize gittiğiniz de ise kendinizi sorgulamaya başlayacaksınız.

Not: Sizi seviyoruz.

Dipnot: Film izlerken dikkat etmeniz gereken bir hususu az daha atlıyordum. Dorothy’nin oğlu Ray! Filmi izlerken dikkat edin kendinizi bu çocuğa gülerken yakalamayın. Evlatlık almak isteyeceğiniz türden bir çocuk. Filmde biraz daha fazla süre verseler Tom’un bile önüne geçebilirdi. Yani bizce. Biz kendisini çok sevdik. Koca yürekli çocuk!

Ve işte kötü haber! Zaman bu sevimli çocuk içinde geçti ve o da büyüdü. Seneler sonra Jerry’nin babalar gününü kutladığı videoyu da izleyin.

Evet tam da anladığınız gibi! Bir film asla sadece bir film değildir. Ne kadar sıradan gibi görünsede…

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

Değerlendirme

Görüntü & Efekt - 20%
Oyunculuk - 69%
Konu - 85%
Imdb - 73%

62%

İzleyin!

Ne yapsak dediğiniz zaman eşinizle dostunuzla çekinmeden sıkılmadan oturup izleyebileceğiniz bir film.

User Rating: 4.69 ( 7 votes)

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir