Anasayfa / BİLİM ve TEKNOLOJİ / Mutfakta Beher Kullanmak için 3 Sebep

Mutfakta Beher Kullanmak için 3 Sebep

Bir bilim adamı olabilirsiniz, belki de bir öğrenci… Belki bir kimyager, kimya öğretmeni, doktor, biyolog, fizikçi veya mühendis…

Beheri sadece laboratuvar da kullanılan cam bir malzeme mi sandınız? Bunu birde bilimi bir yaşam tarzı olarak benimseyenlere sorun derim. Sahi bilmeyenleri unuttuk. Beher nedir? Beher genellikle laboratuvarlarda kullanılan kalitesine göre değişiklik gösterebilen cam çeşitlerinden yapılan, üzerinde yer alan miktar ifadeleri ile ölçüm konusunda da yardımcı olan bir malzemedir.

Eve iş getirmek bir yana dursun, yolu hemen her gün laboratuvardan geçen birisi eğer bilimi bir yaşam biçimi olarak benimsediyse; hali hazırda zaten evinizin bir köşesinde beher, erlen vb. laboratuvar malzemeleri bulunmaktadır. Ve muhtemelen de birkaç beheri mutfakta kullanıyordur.

Bir beher yemek hazırlarken kullanılabilecek harika bir araçtır aslında. Isıya, soğuğa karşı dayanıklı, kolay çatlamayan, üzerinde ki dereceler yardımıyla ölçüm almaya yardımcı olan ve içerisindeki maddeyi dökerken yardımcı olması için bir uç kısmı olan cam malzemelerdir. Yani neden mutfakta kullanılmasın ki? Bizce kullanılabilir, çünkü:

1- 10 ml’ye kadar farklı ölçülerde beher bulmak mümkün

Bir çok yemek tarifinde değişik ölçü birimlerinde malzemeler görebilirsiniz. 200 ml su, yarım litre süt… Bir beherin en büyük avantajlarından bir tanesi üzerinde bulunan ölçü değerleridir.

Piyasada isterseniz 10 ml, isterseniz 500 ml gibi farklı ölçülerde beherler bulmanız mümkün.

 

2- Beherler borosilikat camdan yapılır

Beherler borosilikat camdan üretilirler. Borosilikat cam, borcam sıvı ısıtma kaplarına göre ısıya karşı daha dayanıklıdır.

Corning, 1915 yılında borcamı tanıtan ilk firmadır. Borcamın yapımında borasilikat camı kullanılmış. (beherlerin yapımında da kullanılan düşük ısıl genleşme oranına sahip dayanıklı cam) 1998de Corning, borcamı “World Kitchens”a sattı. Bu firmada borosilikat yerine daha ucuz bir madde olan soda-kireç camını kullanmaya başladı.

 

3- Harika gözüküyorlar!

Gerçekten! Yolunuz kimya biliminden geçti ise sadece görüntüsü bile sizi cezbeder zaten. Laboratuvardan alıp eve götürme hissi duyarsınız.

Ama tabi laboratuvardan alıp da eve götürmeyin!

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir