Anasayfa / ARAŞTIRMA / Pavlov’un Köpeği

Pavlov’un Köpeği

İvan Petroviç Pavlov, fizyoloji ve psikoloji alanlarında ki çalışmaları ile psikofizyoloji ve deneysel psikoloji alanlarının kurucularından sayılan nobel ödüllü Rus fizyologtur.

Şartlı reflekslerin doğası ve işleyişi alanında çalışmalar yapan Pavlov, laboratuvarında bulunan köpeğin daha et verilmeden ayak seslerini duyduğunda salya akıttığını farketti ve bu konu üzerine çalışmaya başladı.

Psikolojik olayların deneysel olarak incelenebileceğini düşünen Pavlov, bir deney hazırlamaya başladı. Köpek üzerinde uygulayacağı deneyde, köpeğin doğal uyaranların dışında zil, lamba gibi uyaranlara tepki verip, salgı salgılama durumunu incelemek istedi.

Normal şartlarda, et gören köpeğin salya salgılaması doğal bir durum olduğu için bu tepkimeye şartsız refleks denir. Organizmanın dengesini ve bütünlüğünü şartsız refleksler sağlar.

Pavlov deneyine başladığında şartsız refleksin oluşabilmesi için köpeğe yiyecek vermeden sadece bir zil çalmaya başladı. Başlarda köpek herhangi bir salya salgılamadı. Deneyin devamında Pavlov zil sesinin hemen arkasından köpeğe et vermeye başladı.

Bir sonraki aşamada köpeğe et verdiği anda zil sesi çaldı Pavlov. Böylece köpeğin zil sesi ile yemek algısını eşleştirmeye çalışıyordu.

Bu işlem tekrar tekrar yapıldıktan sonra, sadece zil çalınıp et verilmediği zamanlarda bile köpeğin salya salgıladığı görüldü. Köpeğin et verilmese bile sadece zil sesini duyduğunda salya salgılaması durumuna şartlı ya da şartlandırılmış refleks denir.

Pavlov’un Köpek Ordusu

İkinci Dünya Savaş’ı sularında Pavlov’un deneyi Alman’ların tankları karşısında zorlanan Rus Hükümetininde dikkatini çekmeyi başardı ve kendisinden yardım istediler. Pavlov bu isteği geri çevirmedi ve oldukça basit bir plan ile bir köpek ordusu kurdu.

Yüzlerce köpek barındıran bir barınak inşa ettirdi ve köpekleri günlerce aç bıraktı. Barınağın yakınlarına birkaç tank getirdi ve tankların altına et koydurdu. Açlıktan perişan durumda olan köpekleri saldığında hepsi tankların altındaki yemeği buldu. Bu durumu bir kaç kez tekrarlayarak köpekleri yemeğini tankların altında bulacaklarına dair şartlandırdı.

Şartlanmış köpekleri savaş alanına getiren Ruslar, aç köpeklerin üzerine bombalar bağlayarak onları Alman tanklarının üzerine saldı ve böylece savaşın seyrini değiştirdiler.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir