Anasayfa / BİLİM ve TEKNOLOJİ / Pi Günü Nasıl Kutlanır?

Pi Günü Nasıl Kutlanır?

Hepimizin 3,1415.. ya da 22/7 olarak bildiği “Pi” sayısı (\pi), bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen matematik sabitidir. Ancak Pi bilindiği gibi pek de sıradan bir sayı değil. Basit görünmesine rağmen değiştirilemez bir sayı olan Pi irrasyoneldir. İrrasyonel olmasından dolayı hiçbir zaman sonlu bir sayı dizini olarak ifade edilemez ve virgülden sonra gelen ifadeler sonsuz sayıda tekrarsız rakam içerir.

Pi sayısının en genel formunun 3,14 olması ve bazı ülkelerin tarih formatında 3/14 olarak geçmesi dolayısıyla her yıl Mart ayının 14’ü “Pi Günü” olarak milyonlarca matematik sever tarafından kutlanmaktadır. Pi günü resmi olarak ilk defa 1988 yılında San Francisco Exploratorium’da kutlanmıştır.

Ancak bu yıl durum biraz daha farklı. Her asırda bir kez gerçekleşebilecek bir durum!

3,1415 şeklinde devam eden pi sayısının kutlandığı gün bu sefer 3.14.15 tarihine denk geliyor!

Peki bu günün hakkını vererek kutlamak için neler yapabilirsiniz ?

1 – Pi Gününü Pi saatinde kutlamayı unutmayın. Pi sayısını saymaya devam ediyoruz. 3,1415926… Yani bu ne demek oluyor?

Saat 9:26 da pi günü kutlamalarına başlıyoruz demek oluyor. Geri sayım yapmak serbest!

2 – Pi yemekleri hazırlayın. Pi yemekleri hazırlayıp yemek “Pi Günü”nü kutlamanın en kolay ve en zevkli yolu olabilir. Arkadaşlarınız ile toplanıp pi temalı yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Pi şeklinde kurabiyeler, kekler, krepler hazırlayabilir. Pasta hazırlayıp üzerini çeşitli sos veya meyveler ile pi şeklinde süsleyebilirsiniz. Yaratıcılığınıza kalmış.

3 – Pi sayısını kullanabileceğiniz her yerde kullanın. Zamanı anlatmak için kullanın. Mesela saat 3 demek yerine saat 1/2 pi diyin.

3,14ü basitçe bir ölçü birimi olarak kullanın. 31 yaşında olan birisi bunun yerine 9pi yaşında olduğunu iddaa edebilir. Ki yanlış da olmaz.

 

4 – Biraz Pi ambiyansı yaratın.  Evinizi, odanızı veya kutlama yaptığınız bölgeye pi sayısını hatırlatacak şekilde süslemeler yapabilirsiniz.

Pi baskılı bir t-shirt giyebilirsiniz. Pi aksesuarları (kolye, takı,) kullanabilirsiniz. Kahvenizi pi baskılı kupada içebilirsiniz. Pi şeklinde geçici bir dövme yaptırabilirsiniz. Pi çıkartmaları hazırlayıp kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın ve telefonunuzun arka planını pi ile alakalı görsellerle değiştirebilirsiniz.

5 – Pi gününü kutlamak için artistik yanınızı kullanın. Pi gününü kutlamak için sol beyinli bir düşünür olmak zorunda değilsin. Pi sayısını ne kadar sevdiğini göstermek için yaratıcı tarafını kullanabilirsin.

Eğlenceli bir haiku veya gerçek bir şiir yazabilirsin. Pi temalı bir şarkı yazabilirsin. Pi temalı kısa bir oyun yazıp oynayabilirsin. Pi temalı bir tasarım hazırlayabilir, resim çizebilirsin.

“Pilish” olarak bilinen pi sayısı kısıtlamalı yazı ve şiir yazma sanatı deneyebileceğiniz seçenekler arasında. Bu teknikte şiir yazıldığında arka arkaya gelen her kelimedeki harf sayısının pi sayısındaki sırada olması için uğraşılıyor.

π filmini izleyebilirsiniz. Çıldırmak üzere olan bir matematikçinin hakkında ilginç ama sadece yetişkinler izleyici için hazırlanan biraz karanlık ve karışık siyah&beyaz bir film.

Kate Brush’ın 2005 “Aerial” albümünde yer alan π adlı şarkıyı dinleyebilirsiniz.

Türkçeye “Pi’nin Yaşamı” olarak çevrilen filmi hala izlemediyseniz izleyebilirsiniz. Filmde pi sadece kahramanın adı ancak yinede insanların aklına pi sayısını getirmesi bile izlemek için yeterli bir sebep.

6 – Pi oyunları oynayın. Pi oyunları sadece eğlenceli olmayabilir, aynı zamanda pi anlayışınızı geliştirecek ve bakışınızı değiştirecektir.

Birbirinize sormak için 10 adet matematik sorusu hazırlayıp sorun. Geometri, trigonometri ya da pi sayısının kullanıldığı başka konulardan da olabilir.

Büyük risk” ya da “5’e gidenden akıllı mısın?” yarışmalarını pi gününe uyarlayıp oynayabilirsiniz.

Kaybedenin suratına pasta yemek ile cezalandırılacağı, pi sayısının en çok kaç basamağını ezberleyebilirsiniz? yarışmasına ne dersiniz?

Bir tahtaya yazabildiğiniz kadar çok pi basamağını yazıp, bunların arasından doğum gününüzü, doğum gününüzü, varsa tekrarlayan basamakları gibi içerisinde bir çok şeyi arayıp bulabilirsiniz. Bulabilir misiniz?

7 – Pi ile fiziksel aktiviteler yapabilirsiniz. Pi’ye olan aşkınızı göstermek için fiziksel gücünüzü veya varsa arabanızı kullanabilirsiniz.

Bir pi mil kadar koşabilir misiniz ? 3.14 km veya 3.14 mil (5.05km) koşu organize edebilir, arkadaşlarınız ile yarışabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla bir araya gelip pi şeklini oluşturup fotoğraf çekinebilirsiniz. Hatta şartları biraz daha zorlayıp iki kişi ayakta, üçüncü kişi ise yatay uzanacak şekilde yukarı kaldırarak poz verebilirsiniz. ( Eğer bunları deneyecek olursanız lütfen bizimle paylaşın.)

Arabanız ile gittiğiniz mesafeleri pi şeklinde hesaplayabilirsiniz. Bizim ev ile otobüs durağı arası en az 1pi km uzaklıkta!

Pi gününü kutlama konusunda çok daha yaratıcı olabileceğinizi biliyoruz! Biz sadece ufak bir iki fikir verdik. Top sizde. Seneye pi gününde tekrar, daha eğlenceli aktiviteler için görüşmek dileğiyle!

Ekstralar: 

  • Pi gününde evlenerek pi sevginizi gösterebilirsiniz. 14 Mart’ta evlenmekten daha romantik ne olabilir ki? Bu gün evlenin ki aşkınız sonsuza dek sürsün!
  • Pi sayısı süresiz ve tekrarsız şekilde devam eder. Şimdiye kadar bir bilgisayar yardımı ile 2,576,980,377,524 (2 trilyonun üzerinde) rakamı belirlenmiştir.
  • Takvimi Ay/Gün şeklinde değilde Gün/Ay şeklinde kullanan ülkelerde “Pi Günü“nü kutlamak için bir alternatif daha var. 22 Temmuz! Evet çünkü yazımızın başında da söylediğimiz gibi pi sayısının 3,14 dışında diğer bir gösterimi de 22/7 ‘ dir.
  • Pi günü aynı zamanda Einstein’in doğum günüdür!

 

ÖNERİ: Pi Sayısının En İlginç Özellikleri

[Toplam:10    Ortalama:3.2/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir