Anasayfa / ARAŞTIRMA / Polis Akademisi’ne Ne Oldu?

Polis Akademisi’ne Ne Oldu?

Polis Akademisi dediğimiz zaman zihninde o eski güzel günler canlanan kaç kişiyiz? Hayır hayır! Yaşlanmadık henüz ama zaman da yerinde durmuyor..

1948 yılında yönetmenliğini Hugh Wilson’ın yaptığı ABD yapımı bir film olan Polis Akademisi, o zamanlar deyim yerindeyse dünyayı kasıp kavurmuş, yaklaşık 146.000.000 $ hasılat elde etmişti. Her biri farklı ortamlardan gelen, birbirinden ilginç ve farklı kişiliklere sahip insanların Polis Akademisi‘ne başvurmaları ile başlayan filmin akabinde 2, 3, 4, 5, 6 ve hatta 7. devam filmi çekilecekti.

Dile kolay, tam 78 yıl olmuş. Zaman geçiyor insanlar büyüyor, insanlar değişiyor, insanlar ölüyor.. Ve evet, polisler de buna dahil.

Peki Polis Akademisi’ne ne oldu? Polis akademisinin efsane oyuncuları şimdilerde ne yapıyor merak ediyor musunuz? Biz merak ettik ve araştırdık..

Kimisi dede olmanın tadını çıkarıyor, kimisi aramızdan ayrılalı çok oldu. Einstein biraz daha yaşasaydı belki zamanda yolculuk ve hatta zamanı durdurma gibi konularda biraz daha fazla bilgimiz olabilirdi.

Zamanda yapacağımız yolculuğa George Gaynes ile başlayalım.

1917 doğumlu şarkıcı, tiyatro, sinema, televizyon ve ses sanatçısı aktörü hepimiz sürekli akvaryumdaki balıklarını besleyen sevgi dolu Kumandan Lassard olarak hatırlıyoruz. Geçtiğimiz şubat ayında kendisini meçhule uğurladık.

“Mahoneeeey” dediğimiz zaman kimden bahsettiğimizi hemen hatırlamış olmalısınız! Birde bağırıp elindeki sopasını oraya buraya salladığını hatırlatırsak yaptığı düzenbazlıklar yüzünden başına gelmeyen kalmamış Yüzbaşı Harris filmin kötü ama iyi karakterlerinden biriydi. 

Bugünlerde 72 yaşında olan G.W. Bailer’i tüm şakacılığıyla halen The Closer ve devamı niteliğindeki Major Crimes dizilerinde izlemek mümkün.

Sırada ki karakterimiz yardımseverliği ve daha çok 2 metre boyu ile “Çavuş Hightower” karakterine hayat veren ama 2011 senesinde hayatını kaybeden Bubba Smith.

 

‘Kıpırdama pislik” repliğini duyduğunuz da aklınıza kim geliyor? Biraz daha kopya mı? Ufak tefek boyu ile harika bir mesai arkadaşı olur desek? Laverne Hooks’u nasıl unutursunuz? Unutmadınız değil mi? Hooks karakterine can veren Marion Ramsey oyunculuğunun yanında şarkıcılık da yapıyor ve 68 yaşında.

Bir polisin olmazsa olmazı silahtır. Yani güvenlik açısından! Ama o silah konusundan diğerlerinden bir kaç adım önde. Silahlara olan hastalığı ve her türlüsünü kullanabilmesiyle ünlenen süper karakter Tackleberry de artık hayatta olmayan Polis Akademisi oyuncularından. 51 yaşında, 2001 yılında hayata gözlerini yumdu.

Evet! Doğru tahmin ettiniz. Fotoğrafını görür görmez kulağınıza “Mahooneey” diye bir ses geldi değil mi? Mahoney karakterine can veren Steve Guttenberg nerede oynarsa oynasın herkesin aklında sürekli bir hinlik yapabilecek ifadesinden kurtulamadı. 57 yaşında ve hâlâ oyunculuğa devam ediyor.

Güncelleme: Mahoney ya da Steve Guttenberg, 2010 yapımlı Sermiyan Midyat’ın yönetmenliğinde ki Ay Lav Yu filminde de rol almıştır.

Polis Akademisi serisinin en ilginç karakterlerinden biri Larvell Jones. Yaptığı taklitler ile ortalığı birbirine kattığını söylemek yanlış olmaz. Hepimizin hayatında en az bir kez tuhaf sesler çıkararak taklit yapmayı denememize sebep olan kişinin gerçek adı Michael Winslow. 57 yaşında.

Bu videoyu evde denemeyiniz alt yazısı ile paylaşıyoruz. Çünkü artık sizde büyüdünüz. Tuhaf sesler çıkararak etrafa sataşmanız Larvell Jones etkisi bırakmayabilir insanlarda.

Her güzel şeyin olduğu gibi bu yazının da sonuna geliyoruz maalesef. Hayır! Tabiki unutmadım! O’nu en sona sakladım.

Zed’i unutmak ne haddimize. Nereden ne zaman çıkacağı, neye bağıracağı (sanırım o sahnelerde bağırmıyor, konuşuyordu) belli olmayan ailemizin delisi Zed’in hepimiz hastasıyız. 53 yaşında ki Bobcat Goldthwait oyunculuğunun yanı sıra yönetmeliğe de soyunmuş. Hala izlemediyseniz “God Bless America” bi göz atın.

 

Bu sefer gerçekten sona geldik. Evet biliyoruz daha fazlası da var. Kimler var mesela?

** Yorum bırakarak sizde anılarınızı bizimle paylaşın. **

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

3 Yorum

  1. Mahoney’i oynayan Steve Guttenberg, Sermiyan Midyat’ın Ay Lav Yu filminde de oynamıştı.

  2. fakı kalli

    hocam bu mahoney polis akademisi 5.ci serisind yok nden bilginiz varmı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir