Anasayfa / ARAŞTIRMA / Stan Lee Kimdir?
Stan Lee promoting "With Great Power: The Stan Lee Story" at the Celebs.com Studio at Sundance 2012. Make-up by MAC Cosmetics.

Stan Lee Kimdir?

Hayatlarımızı olduğu kadar sinema sektörünü de kasıp kavuran bazı süper kahramanlar vardır. Ve bu kahramanların filmleri. Herkes tarafından büyük ölçüde sevilen ve tekrar tekrar izlenen bu filmlerden bazıları:  Spider-Man, Fantastic Four, X-Man, Iron Man, Daredevil, Hulk filmleridir. Peki hiç düşündünüz mü? Bu filmlerin esinlendiği bu çizgi romanları yazanı hiç merak ettiniz mi? Eğer merak ediyorsanız, bu yazımızı okumanız gerektiğini düşünüyoruz.

Öyle bir yazar düşünün ki çok zor koşullar altında pes etmeyip direnmiş ve popülaritesi çok düşük olan çizgi romanı sektörünü büyütüp geliştirmiş. Ve uluslar arası bir yapı haline gelmesini sağlamış. Ayrıyeten çizgi romanlar üzerinde sansür baskısı oluşturan Comics Codes Authority’nin politikalarını değiştirerek çizgi roman sektörünün gelişmesinde büyük rol almıştır. Kendine özgü fikirlerini ve yaratıcılığını kullanırak çizgi roman okuma yaşınında artmasını sağlamıştır.

Şimdi yukarıda bahsettiğimiz çizgi roman yazarına gelelim. Bu muhteşem insan Stan Lee’dir. Bilgisi ve mesleğine olan hakimiyeti tartışılmazdır. Stan Lee’nin hayatına şöyle bir dönüp bakarsak eğer şunları söyleyebiliriz.

Doğum ismi Stanley Martin Lieber olan Stan Lee 28 Aralık 1922 tarihinde, New York, ABD’de dünyaya geldi. Lise eğitim-öğretimini DeWitt Clinton Lisesi’de tamamlayan Lee ailesinin maddi durumlarının yetersizliğinden dolayı lise hayatı boyunca çalışmak zorunda kaldı. Lee, bir yandan yerel iş yerlerinde ofisboyluk yaparken aynı zamanda gazete dağıtım işlerini yapıyordu.

Amcası Robbie Solomon’un yardımı ile ileride Marvel Comics’in temelini oluşturacak olan ve Martin Goodman editörlüğünde çalışan Timely Comics’in pulp eserler çıkartan kısmında çalışmaya başladı.

İlk kez 1941 yılında Captain America eseriyle okuyucu karşısına çıktı. Stan Lee, Stanley Martin Liebe ön adını ikiye bölerek ilk defa Stan Lee lakabını bu eserinde kullandı. Ve bu lakabı ileride resmi ismi olacaktı.

1942 yılında Amerikan Ordusu’na katılan Lee, eğitim amaçlı filmler, sloganlar ve ordu eğitim kitapçıkları hazırladığı askerlik görevinden 1945 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi üzerine ayrıldı ve 1947 yılında, Joan Clayton Boocock ile evlendi.

Lee ve arkadaşı Jack Kirby tarafından yaratılan ilk eser, Fantastic Four oldu. Fantastic Four’u Hulk, Thor, Iron Man, X-Man, Daredevil, Spider Man gibi hepsi klasikleşen bir dizi çizgi roman izledi. Çizgi romanların kapağına klasik olarak yazılan yazar ve çizer isimleri dışında, çinileyen, renklendiren ve konuşma balonlarını yazan sektör emekçilerinin de isimlerini ekleyerek sahne arkasındaki kahramanları okurla buluşturan yazar, ayrıca ileriki tarihte çıkacak çizgi romanların ve yazarların okuyucuya olan mesajlarının bulundu yayıncı arasında bir bağ oluşturdu.

Lee ara vermeden çalışmalarına devam ediyordu. 1980’lerden sonra, Stan Lee artık popüler kültürün kahramanlarından birisiydi ve Marvel’ın halka dönük yüzü haline gelmişti. Kaliforniya’ya taşınan Lee, Marvel’ın T.V. şovları ve sinema uyarlamalarının sorumlusu olarak görev alıyordu, bir yandan da çizgi roman senaryoları yazma ve editörlük görevlerine devam ediyordu.

Lee’nin dünya insanları tarafından çok sevildiği ortadaydı. Lee, 1995 yılında Jack Kirby Hall of Fame’e kabul edildi, 2008 yılında ise sinema dünyasının efsanevi isimlerinin yer aldığı Hollywood Walk of Fame’e adı kazınarak ölümsüzleşti. National Medal of Arts ve Scream Awards’ın da içinde bulunduğu pek çok ödülün sahibi olan Lee’nin adına, 2 Ekim 2009 tarihinde, Los Angeles ve Long Beach şehirlerinde Stan Lee Günleri düzenlendi.

Stan Lee’nin en gözde eserleri şunlardır: Spider Man, The Avangers, Captain America, Daredevil, The Fantastic Four, Journey into Mystery, Ravage 2099, The Silver Surfer, Solarman, Strange Tales, The Mighty Thor, The X-Man.

 

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir