Anasayfa / BİLİM ve TEKNOLOJİ / Teknoloji Nereye Gidiyor ?

Teknoloji Nereye Gidiyor ?

Günümüzde artık sıkça duyduğumuz ve gördüğümüz gelişmeler yaşanmakta. Önümüzde ki 10 yıl içinde büyük değişimler olacağı ve şirketlerin bu şartlara nasıl uyum sağlayacağı büyük soru işareti. Yapay zekanın öngörülemez hızla büyümesi ile tasarlanan robotlar araçlar hayatımızı kolaylaştıracağı gibi zaman içerinsin de bir çok mesleğin yok olmasını da beraberinde getirecek büyük problem.

 

 

 

 

 

  •   Jetgiller Gerçek Mi Oluyor ?

Küçükken izlediğiniz veya sonradan görmüş olduğunuz bir çizgi film olan Jetgillerde uçan araçlar ve ileri teknoloji ile tasarlanmıştır. İşte artık o teknolojilerin günümüzde tasarlanmaya başladığını yüksek teknolojiye sahip firmaların uçan arabaların prototipleri üzerinde çalıştığı ve 2025’ten itibaren hayatımızın büyük bölümünde göreceğimizi öngörebiliyoruz.

  •  Şoförsüz Araçlar Mümkün Mü ?

Özellikle dünya üzerinde en çok kullanılan ulaşım firması olarak öngörülen firmalar artık çıtayı yükseltip yapay zekanın entegre edildiği yüksek teknolojili araçlar üretmeye başladı.  Tesla bunu en büyük örneklerinden birisi. Otomatik pilota alarak aracın yoluna insan gücüne gerek olmadan devam ettirebildiğini görebiliyoruz artık. Ayrıca Uber  40 futbol sahası büyüklüğünde hazırladığı tesiste sürücüsüz araç testlerine devam etmektedir. Sürücüsüz araçlar hakkında yasalar tarafından düzenleme getirilmediği sürece aktif olarak kullanımına başlaması mümkün değil. 2025’ten sonra yasalarında düzenlemesi ile birlikte artık araçların sürücüz olarak faaliyete başlamaları öngörülmekte.

  • Birçok Meslek Yok Olacak !

Yapay zekanın gelecekte tasarladığı otonom araçlar sayesinde hayatımızı kolaylaştıracakları gerçektir. Yalnız getirdiği dezavantajları da öngörerek düşünmek gerekiyor. Fabrikalarda çalışan insanların yaptığı işleri robotlar devralacak, marketlerdeki kasiyerlere ihtiyaç duyulmayacak, ulaşımda sürücüsüz araçların geleceği düşünülerek taksi ve otobüs şoförlerine ihtiyaç duyulmayacak. Bunun gibi bir çok iş yükünü çekecek olan yapay zeka donanımlı araçlar insanlarını yerini doldurarak büyük bir problemide beraberinde getireceği kesin.

  • Gelişen Dünya Şartlarına Ayak Uydurmamız Gerekmektedir

Artık gelişen dünya şartlarını araştırdığımızda gelişen teknolojilere ayak uydurarak hazırlığımız yapmamız gerekiyor. Bu alanda ciddi araştırmalar yaparak kendimizi bu alanda donanımsal olarak hazırlamamız gerekli eğitimleri almamız gerekmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir