Anasayfa / GENEL / The Secret Life of Walter Mitty [Film]

The Secret Life of Walter Mitty [Film]

The Secret Life of Walter Mitty yada bizdeki karşılığı ile Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı.

Uyarı! Filmi izledikten sonra kendinizi yola vurmak, maceralara atılmak, dünyanın en uç noktalarına gitmek gibi istekler içerisinde bulunmanız kaçınılmaz. Bu film insanı gerçekten gaza getiriyor..

Yanlış anlamayın, lütfen. Size yapamazsanız demiyoruz zira kahramanımız Walter Mitty bile neler yapacak. Sadece yola çıkacağınız zaman size engel olmaya çalışacak kuvvetlere ne kadar dayanabileceksiniz? Bunu filmi izlemeden önce düşünün istedik.

1939 yılında James Thurber’in kısa hikayesi olarak The New Yorker dergisinde yayınlanan Walter Mitty‘nin Gizli Yaşamı, 1947 yılında Norman Z. McLeod yönetmenliğinde ve Danny Kaye başrolünde beyaz perdeye aktarılmış.

Hikayenin orijinalini burada okuyabilirsiniz.

2013 yılında Steve Conrad’ın senaryosu ve güncellenmiş hali ile Ben Stiller bu hikayeyi bizlere aktarmıştır. Filme adını veren esas kahramanımız Walter Mitty, Life dergisinde uzun yıllardır negatif fotoğraf ustası olarak çalışmaktadır. Günümüzün tabiri ile tam bir beyaz yakalı olan Mitty; harcamalarını bile sürekli not eden, aynı şirkette çalışan hoşlandığı kızla konuşamayıp sosyal ağ üzerinden tanışma isteği göndermeye çalışan ancak hayal gücü oldukça yüksek bir arkadaşımız. Film boyunca korkak, çekingen bir adamdan, cesur bir gezgine evrilen karakterimizi hepiniz seveceksiniz. İnanıyoruz ki bir parça da kendinizi bulacaksınız.

Life dergisi artık basılı yayına son verip çağa ayak uydurarak sanal mecrada hayatına devam etme kararı almıştır. Bu karar doğrultusunda bir çok kişi artık dergiden kovulmaya başlanır. Son baskı için ise herkes sıkı çalışmaktadır. Derginin fotoğrafçısı Sean O’Connel -ki kendisi dünya üzerinde kim bilir nerelerdedir?- Mitty’e son fotoğraflarını ve bir de hediye olarak üzerinde Life’ın amacının yazılı olduğu cüzdan göndermiştir.

To see the world, things dangerous to come to, 
to see behind walls, draw closer,  
to find each other and to feel.
That is the purpose of life.

Dünyayı anlamak için tehliyeke bulaşmak,
duvarların adını görebilmek için yakından bakmak,
birbirimize ulaşmak için hissetmek gerekir.
Life’ın amacı budur. 

Son baskı için fotoğrafları hazırlama çabası içine girdiklerinde 25 numaralı negatifin yerinde olmadığı fark eder Mitty. 25 numaralı negatifin önemi ise tabiki tahmin edeceğiniz üzere son basılı derginin kapak fotoğrafıdır!

Konuşurken bir anda hayal dünyasına dalıp, yapmak istediklerini bizlere izleten Mitty, elindeki fotoğraflardan yola çıkarak ipuçlarını birleştirir ve Sean’ın peşine düşer. Tabi unutmadan tam bu noktada hoşlandığı kız Cheryl Melhoff ile de tanışan Mitty, ondan da yardım alacaktır yolculuğu esnasında.

Helikopter ile okyanusun ortasına atlamak, köpekbalığı ile kavga etmek, balıkçı teknesi ile okyanus aşmak, İzlanda’da dünyanın bir ucunda patlayan volkanla karşılaşmak, Himalaya’lara tırmanmak gibi bir çok macera atlatan karakterimiz, filmi izlerken görsel açıdan da oldukça tatmin ediyor insanı.

Bazı filmler vardır; sakin başlar, entrikalar dönmeye başlar, ortalık karışır, gerilirsiniz, heyecanlanırsınız, film sizi alır götürür ve artık final geldiği zaman bütün sorunlar çözülür, ortalık durulur, sakinleşirsiniz. Bu film tam olarak böyle değil. Bu film de biraz kendinizi buluyorsunuz, biraz hayallere dalıyorsunuz, gülüyorsunuz, dünyadan uzaklaşıyorsunuz, yolculuğa çıkıyorsunuz, maceralara atılıyorsunuz, içiniz bir hoş oluyor, bunu bende denemeliyim diyorsunuz. Filmde illa ki kendiniz de yapmak isteyeceğiniz bir sahne bulacaksınız.

Şahsen ben, Mitty’nin kaykay ile volkana doğru giden o müthiş yolda yaptığı yolculuğa hayran kaldım. Filmden sonra ilk işim kendime bir kaykay siparişi vermek oldu.

Filmimizin sonuna geldiğinde ise merak edilen sorular tek tek cevabını buluyor.

* Walter Mitty, fotoğrafçımız Sean O’Connel’ı bulabiliyor mu?

* Son basılı Life dergisinin kapak fotoğrafı olan 25. fotoğraf nedir?

* Peki ya aşk? Mitty hayaline ulaşabiliyor mu?

Tabi ki bu soruların cevapları burada yok! Filmi izlemelisin bunların cevabını bulmak için. Ama bana “Değer mi?” diye sorarsan, cevabım net! “Değer!”

Walter Mitty karakteri için Jim Carrey başta olmak üzere birçok kişi ile görüşülmüş ancak koltuğa aynı zamanda filmin yönetmenliği yapan Ben Stiller oturmuştur.

Hayal gücü oldukça sağlam filmin künyesi ise şu şekilde:

Yönetmen: Ben Stiller
Senarist: Steve Conrad
Oyuncular: Ben Stiller, Kristen Wiig, Sean Penn
Yapım yılı: 2013
Süre: 114 dakika
Tür: Macera, komedi, fantazi
Slogan: Stop dreaming. Start Living. / Hayal kurmayı bırak. Yaşamaya başla.

Life Dergisi: 1936 – 2007 tarihleri arasında yayınlanan dergi. Resim ve fotoğraf ağırlıklı gazeteciliği benimseyen bu dergi 1972 yılına kadar haftalık yayınlandı. Bu tarihte ara verdi ve 1978’e kadar özel sayılar çıkarttı. 1978’den 2000’e kadar aylık yayınlanan dergi, 2007 yayınına tamamen son verdi.

Derginin sanal ortama aktarılmış fotoğraflarına buradan, yayınlanmış sayıların kapaklarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Değerlendirme

Görüntü & Efekt - 75%
Oyunculuk - 80%
Konu - 77%
Imdb - 73%

76%

Kafa Film!

Hemen oturup izleyin. İçinizde bir şeyler uyanacak, kendinize geleceksiniz.

User Rating: 4.37 ( 3 votes)

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir