Anasayfa / GENEL / Toprak Ana [Kitap]

Toprak Ana [Kitap]

Cengiz Aytmatov, Toprak Ana adlı kitabında savaşı ve savaşın götürdükleri çarpıcı bir anlatımıyla okuyucuya sunmuştur. Eser, 2. Dünya Savaşından sonra 1963 yılında yazılmıştır. Cephede verilen savaş değil, halkın özellikle de kadınların ve çocukların cephe gerisinde verdiği savaş anlatılmaktadır.

Tolgonay; kocasını, oğullarını ve gelinini savaşta  kaybetmiştir. Kitapta gücün kaynağı olarak karşımıza Tolgonay çıkmaktadır. Tolgonay, yaşadığı acıları, sıkıntıları toprak ile paylaşmaktadır. O, toprağa acılarını ekmektedir. Tıpkı toprak gibi güçlü, verimli, acısını içine atan ama çıkan fırtınalar karşısında yılmayan bir kadındır. Aynı zamanda da savaşta evlatlarını kaybeden annelerin evrenselleşmiş bir sesidir. Eserde toprak kişiselleştirilmiştir. Tohum eken, tarla sulayan, ekin biçen evlatlarını yitirdiği için ağlayan toprak insanı simgelemektedir. Mesaj olarak ise sık sık savaşın, tabiat ve hayatın temel kurallarına aykırı bir olgu olduğu görüşü karşımıza çıkmaktadır.

Roman otobiyografik özelliklerde taşımaktadır. Cengiz Aytmatov da 2. Dünya Savaşını yaşamıştır ve babasını kaybetmiştir. Romanda geçen tren sahnesi Cengiz Aytmatov ve babası arasında yaşanmıştır. Babasına en son bir tren istasyonunda görmüştür ve bir daha haber alamamıştır. Mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Acaba bir mezarı var mıdır?

“İyilik, yola düşen, yoldan toplanan bir şey değildir. Tesadüfen ele geçen bir şey de değildir. İnsan iyiliği ancak başka bir insandan öğrenir.”

 

Öneri : Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu [Kitap]

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir