Anasayfa / GENEL / Üniversiteden Mezun Olmadan Yapılacak 10 Şey

Üniversiteden Mezun Olmadan Yapılacak 10 Şey

    Üniversite hayatınızı en özgür yaşayacağınız zamandır. Arkadaş ortamınızda böyle bir havaya başka bir zaman sahip olamayabilirsiniz. Bu yüzden üniversite zamanınızı sadece sınavlarla kahvelerde oturarak sınırlandırmayın. Maddi açıdan gücünüz yetmezse gidip part time işlerde çalışarak para biriktirerek birçok şey başarabilirsiniz. Sadece kendinize inanın ve yaşayın.

 

 

 

 

 

 

 

1-Work and Trawel veya Erasmus.

 Erasmus belli bir not ortalaması ve iyi seviye İngilizce gerektiren üniversitelerin öğreniminin 1 yada 2 dönem yurt dışında anlaştığı okula öğrenci gönderen programdır. Maalesef bunu herkesin yapması biraz zor çünkü gönderilen öğrenci sayısı çok düşüktür.

Bir diğer seçenek Work and Travel.Erasmusa göre gidilmesi daha kolay ve daha kısa süren ortalama 3 aylık program.İmkanlarını oluşturduğunuzda hayatınızda önemli iz bırakacak anılar biriktirmek ve kişisel anlamda hgelişiminize yardımcı olucak önemli aktivitelerden.Ayrıca dil gelişimine de önemli katkı yapacağı kesin..

2-Yaz Döneminde Kamp Yapmak

Arkadaşlarınızla toplanıp tatil beldelerinde otellerde tatil yapmak güzel fikirdir. Ama kamp yapmak çok ayrı bir zevk ve doğayla iç içe kalmanın huzurunu yaşayacağınız bir aktivite. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde çok güzel kamp alanları mevcuttur.Ayrıca doga ile iç içe muhteşem zaman geçirip hem denizin keyfini çıkarıp hem doğanın keyfini çıkarıp yeteri kadar eğlenmenize ve kendinizi dinlendirmenize olanak sağlayacağından emin olabilirsiniz.

 

3-Kayak Yapmak

 Kışın yarıyıl tatilinde finaller bittiğinde kafanızı dinlendirmek ve eğlenmek için muhakkak bir organizasyon yaparak arkadaşlarınızla beraber gidip kayak yapmanın ve karın keyfini çıkarmalısınız. Uludağ, Kar Tepe, Erciyes gibi ülkemizin güzel kayak merkezleri bulunmakta. Bütçenize ve konumunuza en uygun yeri bulup muhakkak bu deneyimi tatmalısınız.

 

 

 

4- Sosyal Sorumluluk Projelerine katılın

 Herkesin kendine göre ilgi alanı vardır. Doğayı sevenler hayvanları sevenler insanlara yardım etmek isteyenler. Bunları yaparken para harcamanızı gerektiren bir durum yoktur. Bulunduğunuz şehirde muhakkak sosyal sorumluluk projesi kapmasında ağaç ekmek için doğaya giden, hayvanlara yardımda bulunmak ilgilenmek için barınakları ziyaret eden, çocuk esirgeme kurumlarına ziyaret ve yaşlı bakım evlerine ziyaret düzenleyen kulüpler mümkündür. Olmayan yerlerde bunlara öncülük ederek sizde bu tarz projeler düzenleyebilirsiniz ve emin olun destek göreceksinizdir. İnsani duygular açısından size çok şey katacağının garantisini verebiliriz.

 

5-Part-Time işlerde çalışmak


Ekonomi öğrencinin baş belası bir durumdur.Her zaman evdeki hesap çarşıya uymayabilir.Ailesinin gönderdiği paranın yetmediği zamanlar sosyal aktivitelerinden kendini kısmak zorunda kalabilirsiniz.Bunlar öğrenciliğin aslında getirdiği çok güzel durumlardır çünkü bu tarz durumlarda öğrenciliğin tadını anlamaya başlarsınız.Hem kendinize harçlık çıkartmak için hem yaz tatilinde yapacağınız aktivite için hem istediğiniz hayal kurduğunuz düşünceleri gerçekleştirmek için part time işe girerek çalışabilirsiniz.Hayat tecrübesi ve sosyalleşmeniz açısında güzel bi aktivite olarak görün.Çalışmak ayıplanacak bir durum değil.

 

6- Kursa Giderek Kendinizi Geliştirin

İngilizce kursuna giderek kendiniz hem maddi hem de manevi anlamda kısıtlamanızı kesinlikle tavsiye edemem. Çünkü yıllardır yaşanılan tecrübeler ortada. Kursa tonlarca para vererek İngilizcesini geliştiremeyen , hem zamanını hem parasını harcayan insanlarla dolu. Okuduğunuz bölümün ihtiyaç doğurduğu veya üniversite bittikten sonra yapmak istediğiniz iş ile ilgili programları üniversite okurken öğrenmeniz sizi hayata atılırken 2-0 önde başlatacaktır emin olabilirsiniz. İngilizce için work and travel tarzı bir uygulama ile yurt dışına çıkıp bunu yaşayarak öğrenmeniz sizin için çok daha avantajlı olacaktır.Ayrıca dünyada teknolojini gittiği yöne bakılırsa ciddi anlamda kendimizi geliştirmek zorundayız.

 


 

7- Çeşitli Aktivitelere Katılın

   Bungee jumping yapın, tüple dalış gerçekleştirerek deniz altındaki muhteşem hayata tanık olun, snowboard  deneyin,su kayağı sörf gibi su sporlarına katılın, Kapadokya ya gidip balona binin, rafting yapın, arkadaşlarınızla toplanıp paintballa gidin ..
   Bunun gibi bir  çok aktivite bulup hayatınızın en eğlenceli anlarını yaşabilirsiniz.

 

8- Öğrenci Evinin Keyfini Çıkarın

   Öğrenciyken oturduğunuz evinizi istediğiniz gibi döşeyebilirsiniz. En özgür olduğunuz ortamdır sonuçta. Playstation, Xbox, karaoke gibi kendinizi evinizde fazlasıyla eğlendirecek aktiviteler bulabilirsiniz. Arkadaşlarınızla keyifli vakitler geçirecek bir çok aktivite üretebilirsiniz.

9-Otostop Çekin

   Unutulmaz anılarınız olacağından ve çok keyif alacağınızdan eminim. Çevrenizdeki illeri gezmek için veya tatil beldelerine gitmek için bu yola başvurabilirsiniz. Farklı insanlar tanıyarak hayatınıza farklı deneyimler ekleyebilirsiniz.

 

 

10- Geleceğe Hatıra Bırakın

   Arkadaşlarınızla beraber ufak bir kamera elde ederek kısa film çekin. Hikayesini kendinizin yazdığı ve kendi arkadaşlarınızın oynadığı kısa film veya filmler çekerek ileride izleyip güzel hatırlayacağınız hatıralara sahip olabilirsiniz.

   Sesi güzel olan arkadaşınız varsa klip çekebilirsiniz.Arkadaşınızın seslendirdiği şarkının başrol oyuncuları olun.Ve kimin izlediği kimin ne yorum yaptığına bakmadan düşünmeden yapın kesinlikle çok eğleneceğiniz aktivite olacaktır sizin için.

 

1 Nisan Şakaları [Top 10]

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir