Anasayfa / BİLİM ve TEKNOLOJİ / Yeni Akım (Battle Royale)

Yeni Akım (Battle Royale)

Son yılların en çok konuşulan oyun türü olan Battle Royale oyun sektöründe yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Battle Royale oyunları piyasada ilk olarak karşımıza H1Z1 ile çıktı. Şu an herkesin dilinde olan PUBG(PlayerUnknown’s Battlegrounds) gibi pek çok farklı oyun ile birden oyun dünyasında dengeleri değiştiren Battle Royale oyunlarında mantık bir harita içerisinde belirli sayıda oyuncu hayatta kalmak için savaşıyor. En az iki kişiden/takımdan biri oyun dışı kalana kadar süren mücadelede son hayatta kalan kişi/takım oyunu kazanıyor.

Oyunlar birbirinden farklı haritalar ve dış müdahaleler ile mücadeleleri daha heyecanlı ve oynanabilirliği yüksek hale getiriyorlar. Oyunun ana fikrinin 2000 yılında yayınlanan efsane film ve kitap serisi olan 2012’de vizyona giren Açlık Oyunları’ndan esinlenildiği düşünülüyor. Battle Royale modunda birçok oyun bulunuyor. H1Z1 ile başlayan furyada oyun dünyasını alt üst eden rekorlar kıran oyunlarda bulunuyor. Bunlara örnek vermek gerekirse Pubg, Fortnite son günlerin büyük furyası Apex ve oyun dünyasının en büyük serilerinden biri olan CallofDuty bile son çıkardığı oyunda Battle Royale moduyla bu oyun türünde yerini aldı. Aynı zamanda bu oyunların mobil platforma indirgenmesi oynayan oyuncu kitlesini epey bir arttırdı. Günde toplam olarak 5 ila 10 milyon aktif oyuncu ile bu oyun türü zirveye oynadığı kesin.

Peki insanların bu kadar bu türe ilgi göstermesinin sebebi ne daha önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere , değişen zaman ve zevkler bizleri daha çok hızlı tüketim ürünlerine yönlendiriyor. Çünkü oyunlarda irili ufaklı farklarda olsa mantık çok net haritanın bir bölgesine iniş yap (oyunlarda genelde uçan bir araçla haritaya giriş yapıyoruz), lootlan(malzeme topla), güvenli alanda kal (alan sürekli daralıyor) , rakiplerini vur ve son hayatta kalan takım/kişi ol. Bunların hepsi yaklaşık olarak 25-40 dakika sürüyor . Her oyunda sıfırdan başlayıp aynı şeyleri yapıyorsunuz yani bir oyun oynayanla elli oyun oynayan arasındaki tek fark bir miktar oyun bilgisi ve yetenek.İyi bir oyuncu olmak yada zevk almak için saatler,günler,haftalar harcamanıza gerek yok .

Hepinize bol lootlar , iyi oyunlar… Sevgilerle Volkan BAYIK

 

Öneri : Yok Olan Bir Tür(MMO-PRG)

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir