Anasayfa / BİLİM ve TEKNOLOJİ / Yok Olan Bir Tür (MMO-RPG)

Yok Olan Bir Tür (MMO-RPG)

Ortaya çıktığı günden beri milyonlarca oyuncaya ev sahipliği yapmış bir tür olan MMO-RPG (İngilizce: Massively multiplayer online role-playing game) yavaş yavaş sona yaklaştırdığını hissettirmeye başladı biz oyunculara. Ultima Online, Knight Online , Metin2, World of Warcraft(WoW) Online ve son zamanlar da popileritesi bir anda artan ve düşüşe geçen Black Desert Online gibi bu türe irili ufaklı yüzlerce binlerce örnek verebiliriz.Peki oyun sektörünün içinde bu kadar büyük bir pazar payı olan bu tür neden şuan git gide hem çıkan oyun sayısı hemde kalitesi aynı zamanda oynayıcı sayısı olarak azalma durumunda ? Galiba buna en güzel cevap olarak ; insanların zamansızlıkları diye biliriz.

90’larda başlayan MMO-RPG kültürü bir çok otoritenin kabul ettiği üzere Ultima Online ile başladı ve arkasından ülkemizde de popüler olan Knight Online ve çıktığı ilk günden bu güne kadar tahtından hiç inmeyen World of Warcraft gibi büyük bütçeli ve oyuncu sayısı milyonları geçen bu oyunlara ne oldu ?

Aslında bu oyunlara bir şey olmadı insanoğlu değişti , bir çok oyuncu MMO-RPG başında günlerini bırakmıştır çünkü oyun türleri arasında en çok emek isteyen tür desek yalan olmaz. Fakat insanoğlunun hızlı tüketim alışkanlığının, emeksiz zevk anlayışının gelişmesinden dolayı daha kısa vakitli çerezlik diye tabir edebileceğim ,gir oyna çık tarzı 1 2 saatle tatmin ola bileceğimiz oyunlara dönüldü. Peki bu yönelişte ve kayıpta hiç mi MMO-RPG yapımcılarının yada oyuncularının suçu yok? Bana kalırsa illaki var. Yapımcıların suçu WoW’dan sonra onun tahtını sallayabilecek bir yapım gelmedi getirilemedi. Aynı şekilde WoW’da bu bilinçle yavaş ve ağır kanlı şekilde gelişmesini sürdürdü. Peki oyuncuların bunda ki suçu ne- ne olabilir?

Oyuncuların en büyük suçu sanırım kolaya kaçma özellikle Türk oyuncularda çok görünen, bug faydalanması, hile, glitch gibi etkenleri aşırı ve yersiz kullanım bu oyun türünde ki çoğunluk olan emektar oyuncuları soğutup bu türden uzaklaşmaya itiyor. Ve bence oyun dünyasının kurdu olan MMO-RPG türü kocayınca maalesef köpeklerin maskarası oluyor…

 

Öneri : Neden Oyun Oynarız ?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

2 Yorum

  1. eline ağzına yüreğine sağlık çok doğru ve çok güzel bir yorum olmuş ben MMO-RPG seven birisi olarak şu andaki MMO-RPG tarzı oyunlardaki düşüşten hiç mutlu olmamakla birlikte bu düşüşlerinde aynı düşündüğün gibi oyuncu ve oyun yöneticilerinini ilgisizliğinden dolayı olduğunu düşünüyorum maalesefki ülkemizde oyuncular tatmin olamayıp ne zevk aldığını bilmediğim şekilde bug-hile-glich gibi yolları başvurmalarındanda hiç mutlu değilim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir