Anasayfa / GÜNDEM / Yola Çıkmadan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey

Yola Çıkmadan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey

İş hayatından, şehrin gürültüsünden veya herhangi bir sebepten sıkıldınız, bunaldınız. Ufak bir kaçamağa ihtiyacınız var. Hangimizin yok ki..

Hafta sonunuzun bir gününü dinlenmek yerine günübirlik bir geziye feda etmeye hazırsanız, korkmuyorsanız şunları yapmadan yola çıkmayın.

1. Davet edin.

Yalnız kalmak da eğlenceli olabilir ama ufak bir grupla birlikte bir kaçamak yapmak çok daha eğlenceli olacaktır. Sevgilinizi, eşinizi, dostunuzu, kankanızı ve onların en yakın arkadaşlarını da davet edin. Arkadaşların ile ilişkilerini kuvvetlendirmenin en iyi yoludur bu, beraber anılar toplamak.

 

Ama davette bulunurken dikkat et çok kalabalık olmasın. Sonuçta tur düzenlemiyorsun ve kalabalığı mutlu etmek her zaman zordur. Stres atmaya giderken daha çok stres yapmaya gerek yok. Seninle benzer kafa yapısında birkaç kişi yeterli..

2. Karar verin, plan yapın.

Nasıl bir gün geçirmek istiyorsunuz? Mavi mi yeşil mi? Bir etkinlik mi yapmak istiyorsunuz yoksa sadece bol oksijen ve sohbet eşliğinde biraz yürüyüş mü? Belki de hiç görmediğiniz bir yeri keşfetmek.

 

Bizim tavsiyemiz yeni yerlere gidin. Neresi olduğu farketmez. Sadece duyduğunuz, merak ettiğiniz, görmek isteyip bir türlü gidemediğiniz yere gidin. Yeni yerler keşfetmek dikkatinizi günlük yaşamdan uzaklaştıracak, bulunduğunuz yere getirecek.

Bazen sadece yolda olmak bile iyi gelir.

Yola çıkacağınız güne, gideceğiniz yere hatta geri dönüş için yola çıkacağınız saate kadar planlayın. Elinizde verdiğiniz kararlar ve bir planınız olsun. Plana uymak zorunda mısınız? Tabi ki hayır! Ama bir planınızın olması iyi hissetmenizi sağlar.

3. Araştırın.

Kararınızı verdiniz, ve kendinize gidilecek bir hedef seçtiniz. Şimdi sıra ön araştırma yapmakta. Gideceğiniz yer hakkında ki yorumları okuyun. Nerede durulur? Nerede ne yenir? Ne nerede içilir? Ne alınır? Nereye uğramadan dönmemeli? İnternet sizin için bu konuda oldukça iyi bir yardımcı. Daha önce giden birileri varsa etrafınızda sorun, soruşturun. Araştırın. Bulduğunuz, ilginizi çeken her şeyi not edin. Aklımıza gelmişken; bir not defteri edinin. “Söz uçar, yazı kalır.” demişler; her şeyi yazın.

 

Gideceğiniz yerlerin anlamını, önemini, tarihini, sokaklarının adını araştırın. Bir kafileniz var ve sizin de onlara anlatmanız gereken şeyler olmalı.

Biz de sıkıldık, bunaldık, kalktık kafa dağıtmaya gezmelere gittik. Nerelere mi gittik? Şöyle alalım sizi o halde.

4. Yol haritanızı çıkarın.

Detaylı bir araştırmanın akabinde yol haritanızı çizmeye başlayabilirsiniz. Önce uğramak istediğiniz her yeri yazın. Bir sıraya koyun. Duracağınız durakları tek tek belirleyin. Sonra zamanınıza ve yola bağlı olarak en çok uğramak istediklerinizi, görmeden dönmem dediğiniz yerleri yazın, çizin.

Yoldan çıktığınız zaman size yolunuzu hatırlatacak bir şeylerin olması gerek.

Dolayısı ile yola çıkmadan önce bir yol haritanız mutlaka olsun.

5. Hava durumunu atlamayın.

Gideceğiniz yerin hava şartlarını araştırmadan yola çıkmayın.

 

Bulunduğunuz yerde sıcak bir hava hakimken gittiğiniz bölge kuru ayazlar çekiyordur belki de, bilemezsiniz. İşinizi şansa bırakmamanız gereken bir nokta zira gezmek için gittiğiniz yerden avuç dolu grip ilacıyla dönebilirsiniz.

Ya da hava soğuk diye aldığınız montunuzu bütün yol boyunca elinizde taşımak istemeyebilirsiniz. Dememiz o ki; bir bakın bakalım hava o gün orada nasıl olacak?

6. Çantanızı hazırlayın. 

Yolculuk zamanı yaklaşıyor. Planınız hazır. Geri sayım başladı.

 

Şimdi sıra çantanızı hazırlamakta. Kendinize bir liste hazırlayın. Yolculuğunuz süresince yanınızda olması gereken her şeyi yazın. Fazla yüklenmeyin, sadece gerekli şeyleri yazın. Şarj aleti, not defteri, kalem, fotoğraf makinası, yol haritanız, cüzdanınız… Bu liste uzar da uzar.

Çantanızı alın ve listede yazdıklarınızı teker teker çantaya doldurun. Bu işi yola çıkmadan önce hazırlayın ki, sabah yola çıkacağınız zaman zorlanmayın zira şarj aletinizi evde unutmanızı hiç birimiz istemeyiz.

7. Makineleri hazırlayın.

Günümüz yaşamında teknolojinin yeri malum, olmazsa olmazlarımız var. Örneğin telefonunuzu zaten unutmazsınız da, şarj etmeyi unutabilirsiniz. Aman unutmayın! Şarjınızı fulleyin, idareli kullanın. Yolda sizi neyin beklediğini bilmiyorsunuz. Şarj aletinizi çantanıza koymayı atlamayın. Hatta mümkünse kendinize bir de powerbank edinin, çantanızda dursun.

Fotoğraf makinanız.. Şarjını fulleyin, şarj aletini de çantaya atın. Hafıza kartını boşaltın ki yolda yenilerine yer açmak için eskilerini silmeye uğraşmayın. Varsa birde yedek hafıza kartı atın çantanıza bulunsun. Fotoğraf makinanızı çantanıza koymadan önce boş bir fotoğraf çekin ki her şeyin yolunda olduğunu görün, bir süprizle karşılaşmayın.

 

Yolculuğu kendi arabanız ile çıkacaksanız arabanızın bakımını yaptırın. Yolda kalmanızı istemeyiz değil mi? Arkadaşlarınız da olmadık bir yerde araba itmek istemeyebilirler. Yakıtınızı alın, arabanın yağına suyuna bakın, lastiklerinizin havalarını kontrol edin. Bu tarz genel bakımları hemen her benzinlikte yapabilirsiniz. Bir de arkadaşlarınızdan en az bir tanesinin şoförlüğü varsa bal kaymak. Yolunuz uzun ise ve değişmeli kullanırsanız, hem daha dikkatli ve sağlıklı bir yolculuk geçirirsiniz hem de o esnada sizde dinlenmiş olursunuz.

Araç kiralayıp gidecekseniz eğer, güvendiğiniz firmalarla ve referansı sağlam firmalarla çalışın ki sorun yaşadığınız da size sorun çıkarmasınlar, yardımcı olsunlar. Toplu taşıma araçlarını tercih ediyorsanız eğer, saatleri, güzergahları, bilet ücretlerini öğrenin, planınıza dahil edin.

Şimdi ki araç imkanları eskiden yoktu elbette. Kara trene binip, doğru düzgün bir yolun bile olmadığı, dolayısı ile isteseniz de göremeyeceğiniz manzaralara tanıklık ederek yolculuk yapmanın tadı da bir başka. Doğu ekspresi tarih olmadan bir deneyin deriz.

8. Aman cüzdana dikkat! 

Stres atmak için çıktığınız geziniz bitip eve döndüğünüz de canınız daha çok sıkılsın istemiyorsanız, hesabınızı evde yapın. Çarşıya uyması beklenemez elbette ama siz en azından bir limit koyun kendinize, aşmamaya özen gösterin.

9. İyi dinlenin.

Belki de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta. İyi dinlenin. Erken yatın. Erken kalkın. Yola erkenden çıkın.

Gezinizi uyur uyanık yapmak ister misiniz? Bi an önce eve döneyim de dinleneyim modu bize göre bir gezi için hiç ama hiç uygun değil. Enerjinizi toplayın, dikkatinizi edinin, bir elinize çantanızı diğerine heyecanınızı alın ve çıkın yola hadi.

10. Yola çıkın.

Artık vakit geldi. Derin bir nefes alın ve yola çıkın.

Hiçbir şey tam olarak planladığınız gibi gitmeyecek. Ama korkmayın! Bu iyi bir şey.

Tecrübelerinizi, yol haritalarınızı, maceralarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. Kafadar insanlarız şunun şurasında..

 

Mutlu Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

İstiklal Marşının Kabulü (12 Mart 1921)

Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın! Mehmet Akif ERSOY       23 …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir