Anasayfa / BİLİM ve TEKNOLOJİ / Yöneten Mi Yönetilen Mi?

Yöneten Mi Yönetilen Mi?

   Evet önemli bir soru aslında bu. Teknolojinin her geçen gün hayatımızda ki yerini arttırmasıyla önemli konular gündeme gelmeye başladı. Facebook’un verilerimizi sakladığı, Huawei’nin Avrupa’nın neredeyse tamamının alt yapısını elinde bulundurması, Google ve Youtube’un yapay zekayı kullanarak bizim aramada kullandığımız kelimelerle tanıması ve yönlendirmeler ile her geçen gün gündemimiz hakkında düşüncelerimiz hakkında bilgi sahibi olmaları korkutucu gerçekleri göz önüne sermektedir. Dünyayı en gelişmiş teknolojiyi elinde bulunduran şirketler yönetecek artık bu bir gerçek. Böyle bir sistemde kendimizi nasıl koruyabiliriz?
   

   Amerika da yapılan son seçimlerde yaklaşık olarak 3 milyar kullanıcısı bulunan Facebook üzerinden algı kampanyası yürütüldüğü haberleri gündeme düşmüştü. Haberlere göre donalt Trump’ı kötülemek veya övmek yerine seçimde karşısında yarışan adayların kötü yönlerini insanların bilinçaltına yapılan reklamlarla paylaşımlarla yerleştirerek Trump’ın oyunun yükselmesini sağladığı iddaa edildi. Gerçekliği tartışılabilir, inanmayabilirsiniz fakat gelişen teknoloji ile bunu yapmak mümkün. 
   

   Youtube önemli bir mecra haline geldi artık. Herkesin televizyondan yavaş yavaş uzaklaşıp daha çok istediği içerikleri izleyebildiği ve hemen her dizi film müziğin reklamının yapıldığı paylaşıldığı ve insanlara en kolay ulaşabildiği mecra olan video içerikli site günümüzde önemli bir yer aldığı göz ardı edilemez. Google kullandığı yapay zekanın Youtube üzerinde de kullandığı ve kurduğu algoritma ile insanların önceden izlediği içeriklere benzer içerikleri Youtube’u açtığı andan önüne sermesi ve insanları maximum süre içerde tutması kesinlikle göz ardı edilemez. Her yaş kesiminden kullanıcısı mevcut dev bir platform haline geldi artık. Çocukken televizyondan izlenen dizi-çizgi filmleri artık bir tablet ve telefondan açarak çocuklarımızın kucağına bırakıp gidiyoruz. Onları bu öngörülemez dünya ile baş başa bırakıyoruz bir bakıma. Bunun üzerine şikayetler gelmeye başladı aslında. Bazı aileler çocuklarından onların bahsetmeği kelimeleri, hoş olmayan kelimeler duyduğunda büyük şaşkınlık içerisine girmeye başladılar. Koruma mekanizması bulunmayan bu dünya ile yaşlısından gencine herkes bu platformu kullanıyor.
   

   Peki bir ülkenin iletişim ağı olan alt yapıyı elinizde bulundurduğunu düşünsenize ne kadar büyük bir güç. İşte Avrupa kıtasının büyük çoğunluğunu elinde bulunduran daha çok insanların telefon markası olarak tanıdığı Huawei bir diğer alanı alt yapı sistemleri ve bu alanda baya ilerlemiş durumdalar. Son zamanlarda davalar ve şikayetler ile gündeme gelmeye başladılar çünkü elinde bulundurdukları güç önemli bir güç. Kullanılan her bilgi ve kelime sizin aracılığınızla karşı tarafa ulaştığı düşünülünce ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

   İşte bu önemli güçler teknoloji ile gelen sıkıntıları ortaya çıkarmakta. Evet hayatımıza büyük kolaylıklar getirdiği bir gerçek ama bunun doğuracağı sorunlarda aşikar. Bu sorunlarla nasıl başa çıkabileceğimiz ise büyük soru işareti. Kullandığınız teknolojiler ile siz farkında olmadan bilinçaltınıza fikirleri zamanla enjekte ederek aslında sizi istedikleri noktaya getirebiliyorlar. Peki şimdi asıl soruyu soralım.

Biz ne tarafta duracağız?  

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Hakkında Admin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Alcatraz Adası ve Kaçılması İmkansız Alcatraz Hapishanesi

‘Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler.Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz’a gönderirler.’      Bugün Al …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir